nedjelja, 25. siječnja 2015.

NEZDRAVA zdrava hrana: Kako potrošače varaju svaki dan

Reklamira se kao zdrava hrana, a u stvari kupujemo mnoštvo proizvoda prepunih masti, šećera, konzervansa, emulgatora i aditiva.

Slatkiše koji se raklamiraju kao zdravi i integralni - štanglice sa suvim grožđem, kornfleksom ili susamom, ne biste smeli da konzumirate ukoliko vodite računa o kilogramima. Tom spisku treba pridodati razne biskvite, integralne keksiće koji nose etiketu „zdrave“ hrane. Ispitivanjima je utvrđeno da čak 30 odsto tih namirnica čini rafinisani šećer, a ni masti im ne manjka.
 
Jelena Đorđević, viši dijetetičar, nutricionista, nastavnik Visoke zdravstvene škole strukovnih studija u Beogradu, kaže da je zabluda da se zdrava hrana prodaje u prodavnicama zdrave hrane.

- Treba pročitati deklaraciju na ambalaži i ne treba kupovati proizvode na meru, jer ste tako izloženi poverenju prodavca. Takođe, veoma je opasno da se kupuje jezgrasto voće koje stiže iz sredina s vlažnom klimom. Ako su skladištene dug vremenski period u takvim uslovima, može da se razvije gljivica Aspergillus flavus, koja je kancerogena i povećava šansu za karcinom debelog creva u jetri - objašnjava Jelena.

Ona kaže da je zabluda da su zdravi integralni štapići, jer su puni masti.
- Neka hrana može da sadrži lan, susam i još neke korisne sastojke, ali to ne može da umanji količinu masti, pa je nezdrava. Kornfleks i pahuljice su pune ugljenih hidrata, na 100 grama imaju čak 70 grama ugljenih hidrata i jako veliki glikemijski indeks - kaže Jelena. Takođe, integralni keks ima dosta kalorija, pa je dobro konzumirati samo 20 do 30 grama keksa.

Sa takvim stavom se slaže i nutricionista Ana Ilić, koja je radila u prodavnici zdrave hrane i tamo se upoznala sa sastavom.

- Kupci moraju da čitaju deklaracije mada se nekada desi da proizvođač i ne navede sve sastojke, a to se kasnije utvrdi - kaže Ana.

U zdravoj hrani je ipak dostupan određen broj namirnica koje se svojstvima ističu kao dobre za organizam.

- Preporučila bih lan, ovsene pahuljice i kombuhu, oni sugurno nemaju aditiva. Sušeno voće sigurno dobro zvuči, ali je problem što kupovno sušeno voće uglavnom sadrži dodatne šećere. 

Nema komentara:

Objavi komentar